Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) 1971 року цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни у листопаді 1999 року ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Нині на нашій
планеті існує 6703 живих мов, серед яких в Азії - 2165 мов (32%), в Африці -
2011 (30%), в Океанії - 1302 (19%), в Америці - 1000 (15%), в Європі - 225
(3%).
- У найближчі півстоліття англійська мова опуститься в рейтингу найпоширеніших мов світу з другого місця на четверте, стверджує лінгвіст Девід Гредол. До 2050 року, згідно з обрахунками вченого, китайська мова залишиться найпоширенішою мовою світу. Друге місце займуть гінді, й урду, - вони будуть головними для 73,7 мільйонів осіб. Услід за ними йтимуть арабська (72,2 мільйона) і тільки потім англійська з 65 мільйонами англомовних людей. Нині англійською мовою розмовляє понад 500 мільйонів осіб, китайською - 1 мільярд 200 мільйонів.
- На тлі мегамов світу майже непомітними видаються мови-карлики, якими спілкується не більш як тисяча осіб, як, наприклад, лівська мова, 200 носіїв якої живуть у Латвії.
- В Європі майже півмільярда жителів, які спілкуються 120 мовами.
- В Австралії 300000 аборигенів поділяються на 500 племен, у кожного з яких є своя мова.
- Французька мова була офіційною в Англії упродовж неповних 600 років.
- У деяких мовах середній рід називається інакше, ніж у мові українській: нейтральний (латинська, французька), ніякий (польська), ні той ні сей (грецька) тощо. А в багатьох мовах його немає узагалі (литовська, французька й інші).
- Донедавна вважалося, що найдовша фраза складається з 814 слів і займає дві з половиною сторінки в романі французького письменника Марселя Пруста. Лондонський репортер Бернар Левін побив цей рекорд, написавши в одній зі своїх статей фразу в 1672 слова.
- Єдиним алфавітом поміж усіма світовими, в якому немає розрізнення великих і малих літер, є грузинський.
- Найбільшим словником світу за всю історію людства є стотомний словник арабського мовознавця аль-Фірузабаді (1329- 1414), який одержав назву «Камус», тобто «Океан». Популярність цього словника і його авторитет були такими великими, що відтоді всі свої словники арабські мовознавці почали називати саме так - «Океанами». Великий обсяг для арабського словникарства і раніше був звичним і звичайним, наприклад, уже на початку другого тисячоліття після Р. X. словники в арабів сягали двадцяти томів.
- Така масштабність пояснюється ступенем охоплення мовного матеріалу: так, до прикладу, у згаданому словникові аль- Фірузабаді до слів «лев» і «меч» дібрано по 500 синонімів, до слова «верблюд» - тисячу, навіть таке слово, як «біда» в арабській мові має 400 синонімів.
А ви знали, що можна гратися зі звуками, буквами та словами і при цьому добре засвоювати український правопис. Про незвідані таємниці рідної мови йдеться у казочках про мову від Зірки Мензатюк "Чарівні слова", для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, яка є у фонді центральної дитячої бібліотеки.
Немає коментарів:
Дописати коментар