вівторок, 21 лютого 2017 р.

Мовні цікавинки

  Щороку 21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня-17 листопада 1999 року в Парижі.
Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) 1971 року цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни у листопаді 1999 року ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. 

Нині на нашій планеті існує 6703 живих мов, серед яких в Азії - 2165 мов (32%), в Африці - 2011 (30%), в Океанії - 1302 (19%), в Америці - 1000 (15%), в Європі - 225 (3%).
  •  У найближчі півстоліття англійська мова опуститься в рейтингу найпоширеніших мов світу з другого місця на четверте, стверджує лінгвіст Девід Гредол. До 2050 року, згідно з обрахунками вченого, китайська мова залишиться найпоширенішою мовою світу. Друге місце займуть гінді, й урду, - вони будуть головними для 73,7 мільйонів осіб. Услід за ними йтимуть арабська (72,2 мільйона) і тільки потім англійська з 65 мільйонами англомовних людей. Нині англійською мовою розмовляє понад 500 мільйонів осіб, китайською - 1 мільярд 200 мільйонів.
  •  На тлі мегамов світу майже непомітними видаються мови-карлики, якими спілкується не більш як тисяча осіб, як, наприклад, лівська мова, 200 носіїв якої живуть у Латвії.
  •  В Європі майже півмільярда жителів, які спілкуються 120 мовами.
  •  В Австралії 300000 аборигенів поділяються на 500 племен, у кожного з яких є своя мова.
  • Французька мова була офіційною в Англії упродовж неповних 600 років.
  •  У деяких мовах середній рід називається інакше, ніж у мові українській: нейтральний (латинська, французька), ніякий (польська), ні той ні сей (грецька) тощо. А в багатьох мовах його немає узагалі (литовська, французька й інші).
  •  Донедавна вважалося, що найдовша фраза складається з 814 слів і займає дві з половиною сторінки в романі французького письменника Марселя Пруста. Лондонський репортер Бернар Левін побив цей рекорд, написавши в одній зі своїх статей фразу в 1672 слова.
  •   Єдиним алфавітом поміж усіма світовими, в якому немає розрізнення великих і малих літер, є грузинський.
  •  Найбільшим словником світу за всю історію людства є стотомний словник арабського мовознавця аль-Фірузабаді (1329- 1414), який одержав назву «Камус», тобто «Океан». Популярність цього словника і його авторитет були такими великими, що відтоді всі свої словники арабські мовознавці почали називати саме так - «Океанами». Великий обсяг для арабського словникарства і раніше був звичним і звичайним, наприклад, уже на початку другого тисячоліття після Р. X. словники в арабів сягали двадцяти томів.
  • Така масштабність пояснюється ступенем охоплення мовного матеріалу: так, до прикладу, у згаданому словникові аль- Фірузабаді до слів «лев» і «меч» дібрано по 500 синонімів, до слова «верблюд» - тисячу, навіть таке слово, як «біда» в арабській мові має 400 синонімів.
Але давайте поговоримо про цікавинки  рідної української мови.


 А ви знали, що можна гратися зі звуками, буквами та словами і при цьому добре засвоювати український правопис. Про незвідані таємниці рідної мови йдеться у казочках про мову від Зірки Мензатюк "Чарівні слова", для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, яка є у фонді центральної дитячої бібліотеки.Немає коментарів:

Дописати коментар