вівторок, 15 грудня 2020 р.

Подарунки святого Миколая: книжкова мозаїка

ЇДЕ СВЯТИЙ МИКОЛАЙ

Забілів снігами гай -
Їде святий Миколай!
Коло нього на крилятах
Синьоокі янголята.

Хоч надворі зимний час,
Не забув Святий про нас,
В кожнім мешканні дитинці
Гарні він дає гостинці.

Просим ми Тебе, Владико!
Втіху нам зроби велику,
Радість нам найбільшу дай:
Звесели наш Рідний Край!


Вже скоро в Україні будемо відзначати зимові свята - День святого Миколая, Новий рік і найбільше свято усіх християн - Різдво Христове.

Сьогодні поговоримо про те, що Святий Миколай з неба бачить кожну дитинку. Він знає хто цілий рік був гречний, а хто бешкетував, хто заслужив гарні подарунки, а хто замашні різочки... Чи встигає Святий Миколай  до всіх-всіх діток?То знай - у нього є багато помічників. ЦЕ й малі янголики, і лісові звірята, які у свято стають чарвними, розуміють людську мову і приносять діткам подарунки.

Роман Завадович

ДЕНЬ ПОДАРУНКІВ

Коли святий Микола
З небес на землю йде,
То кожний дім і школа,
Мов вулик бджіл, гуде.

Там дітвора чекає
На срібних янголят,
Що із доріг безкраїх
На землю загостять.

Бо добре знають діти,
Що ні сніжний танок,
Ані мороз, ні вітер
Не спинять їх санок.

А на санках — подарки!
Ах, як багато їх!
Для Слави, для Одарки,
Для всіх! Для всіх! Для всіх!

А тим, що пустували,
То чортик в темний кут
На пам’ятку поставить
Гнучкий з лозини… прут. (Більше віршів і оповідань читай: Подарунки святого Миколая/ редактор-упорядник Леся Вороніна, Київ, 1993)

Лист до Миколая

Це стає головним завданням грудня - усі діти пишуть листа до Миколая: беруть найкращий папір, кольорові олівці, звітують про добрі справи, які зробили протягом року, і просять подарунків. Написане можна прикрасити гарним малюнком, а потім покласти лист на підвіконня і чекати. Ангелики з Небесної Канцелярії заберуть його при першій нагоді, коли облітатимуть вашу дільницю.

Варварка розпочинала свій ранок із того, що бігла до вікна перевірити, чи вже. Ще ні, ще ні... Знову ні. Не прилітав. Та коли ж? Може, забув? А можливо, я була нечемна? І треба нарешті вирішити, що подарувати самому Миколаю! Напекти миколайчиків? Чи намалювати власну ікону?

ЗАБРАААААААААААААААААВ! ( Більше читай в книжці: Ярина  Винницька. У країні сирних коників: Різдвяна казка зі Львова. -  Львів, 2018)

Богдан Лепкий. Чи принесе що?/ за збіркою "Казка мого життя", вид-во "Навчальна книга Богдан", 2014.
Театралізована постановка за мотивами оповідання.

Ведуча (в костюмі янгола)
Завтра святого Миколая. Лист давно вже написаний. Лежить на шафці під образом того святого, що має на голові золоту шапку. В одній руці тримає велику книжку, а другою наказує дітям, щоб училися і були чемні, бо не принесе їм нічого або принесе різку.

З тим листом було так. Писав його, писав і не міг написати. Кілька аркушів паперу збавив, хоч тато лініював йому цей папір своєю рукою. Писати до якогось там Мірка в школі або до Марійки на друге село – то не штука. Але до святого Миколая в небі – це друге діло. Раз, що він святий, а два, що в небі... До неба що - небуть не пускають.
Хлопець
Мамо! Як ти гадаєш, чи принесе що мені святий Миколай?
Мама
Мабуть не маєш чистої совісті, коли питаєшся.
Хлопець
Ні, я маю чисту совість, але хочу знати.
Мама
Чисту совість, кажеш? А як з тим чорним котиком, як воно було?... А хто то хотів дістати конфітюри з креденсу і слоїк збив?.. А хто-то з професоровим Мірком  бився, що аж треба було вас розборонювати, як закукурічених когутів?
Хлопець
Мірко казав, що його тато моцніший від мого, що він кожного дня десятьом хлопцям у шкіру дає, а мій навіть кота вдарити не дозволяє. І казав, що його мама має шість суконь, а моя тільки три. І як його було не бити, га?
Мама
Але Мірко гість, а гостя бити не годиться.
Хлопець
Гість! А як я йому оповідав, який то мій дідо моцний, то він сміявся і казав: «байка!» Такий- то гість?
Мама
А я не знала, що ти такий задирака. Я гадала, що ти чемний хлопчик, такий, як той у букварі.
Хлопець
Я  букваря не люблю.
Мама (читає лист)
Лист можна післати. На другий рік, сподіваюся, краще напишеш. (загортає лист у конверт)
Хлопець
Заадресувати?
Мама
Авжеж. Пиши: до святого Миколая Чудотворця у небі.
Хлопець
Завтра вже святого Миколая, а янголи ще листа не забрав.
Мама
То тому, що ти все заглядаєш у шафку, а янголи не любить, щоб його підглядали.
Хлопець
То як же тепер буде?
Мама
Зробимо так. Спалимо лист, і він з димом полетить аж до неба.
Ведуча
Хлопець тої ночі довго не міг заснути. Думав, скільки то дітей на світі, і що всіх їх обійде святий Миколай і обдарує? І коли він всі листи прочитає і кожній дитині принесе що вона хоче? Але заспокоював себе гадкою, що святий Миколай  - святий, а не чоловік, і тому він може зробити те, чого не зробить звичайна людина.
Як збудився, то ще не світало. Дуже його кортіло подивитися під подушку, чи є там що? Але боявся. Ану ж святий Миколай оминув його? Бо, правду казати, то він мав деякі гріхи на сумлінні, як ось той чорний кіт, і конфітюри, і бійка з Мірком, і ще дещо. Не дуже заслужив собі на дарунки. З одного боку кортіло, а з другого боявся. Як не дістане нічого, то буде соромно перед татом і мамою.
Притулився до подушки і похитав головою… Щось зашелестіло…
Скажіть: чи є що кращого в світі над той шелест під подушкою, ранком, у день святого Миколая?!


Починаємо розкривати таємниці Святого Миколая...
Таємниця №1. Для чого Святий Миколай дарує дітям подарунки?
Тут все дуже просто: він готує дитячі серця до найчарівнішого свята року - Різдва. А які мають бути серця на Різдво? Правильно - радісними!. А що змушує дитячі серця по-справжньому радіти? Знову правильно - подарунки!
Таємниця №2. Чому Святий Миколай приносить подарунки вночі? Справді, хіба не простіше було б зробити це вдень?
Тут усе складніше... Святий Миколай приносить уночі, тому що справджня робота - таємна. Вона не любить похвали, захоплення і не потребує натомість ніякої вдячності. По-друге, хіба не ви завжди повторюєте, що найкраще для вас - це сюрприз, несподіванка і всілякі там неочікувані пригоди? Отож-то!
Таємниця №3 - найважливіша!!! Якщо ви  й досі думаєте, що Святий Миколай цілу ніч ходить по світу з великим мішком і розносить свої подарунки сам - один, то знайте: це не так! У НЬОГО Є ПОМІЧНИКИ! І вони називаються Миколайки!... (більше читайте в книзі Наталі Пуряєвої "Миколайки," Львів, вид-во "Свічадо", 2016.)

Ми розповіли лише про чотири книжки, які чекають на вас в бібліотеці. А скільки є ще  цікавого  на книжкових полицях!!! Запрошуємо Тебе на зустріч з книгою!

Немає коментарів:

Дописати коментар