Цьогоріч минає 130 років від часу написання славетної поеми-казки Івана Франка "Лис Микита".
Це був текст, на якому зростали не лише малі Франчата, а й формувалося і національно дозрівало покоління Українських Січових Стрільців та вояків Української Галицької Армії - покоління людей честі та чину.
А Михайло Грушевський з приводу скорого виходу у світ четвертого видання писав: «Чудова поема Івана Франка, що з високим талантом перенесла відвічну історію злодія лиса на український ґрунт і з незрівняним гумором розсвітила його хитрощі рисами українського (і особливо галицького) життя, давно стала в Галичині одною з найпопулярніших книжок у дитячої й дорослої публики, а тепер пробиває собі щодалі ширшу дорогу і на Україну росийську. Прегарна книжка для дітей, вона перечитується дозрілими людьми все з новою і новою насолодою».
Оперне життя «Лиса Микити» почалося ще 1947-48 року, коли Франкову казку відобразив у нотному стані діаспорянин, уродженець Тернопільщини Іван Недільський, диригент і віолончеліст, композитор, який у зазначений період мешкав у німецькому Байройті, а згодом емігрував у США. На американському континенті у 1970-му прозвучала опера «Лис Микита» Василя Овчаренка, уродженця Ніжина.
«Лис Микита» — явище в українському музичному мистецтві: видовищне, сміливе, технологічне — це справжній бестселер, але вже оперний, для сімейного перегляду у якому органічно поєднуються розважально-авантюрний та сатирично-викривальні змісти і важко сказати, чого тут більше: людського в звіриному світі чи, навпаки, звіриного у людському.
«Лис Микита» І. Я. Франка залишається найпопулярнішою лектурою для дітей і дорослих від часу його виходу. І сьогодні він не втрачає своєї актуальності. А мультиплікаційні та музичні звернення до образу Франкового хитромудрого рудого крутія свідчать про велику потребу в осмисленні вічних проблем нашого існування.
ЛІТЕРАТУРНА ВІКТОРИНА ДО КАЗКИ "ЛИС МИКИТА"
* Яким постає Лис Микита на початку твору ?
(Хитрим, сміливим, гордим, хвалькуватим).
* Куди вирішив піти Лис у базарний день і чоиу ?
(На торговицю у білий день, щоб вкрасти курку цим доказати свою сміливість).
* Чи вдалося Лису Микиті виконати свої горді нахваляння? Яким постає він перед нами у скрутну для нього хвилину: таким же сміливим, гордим чи іншим? (Боязливим). Зачитати слова з тексту, які це підкреслюють.
* Знайти і прочитати опис Лиса після неприємного перебування у діжці?
* Як повівся Лис після невдалого полювання? Чому він вирішив "добре виграти на своїй подобі"?
(Бо був хитрий, а ще побачив, що звірі тремтять перед ним).
* Чи схвалюєте ви його поведінку ?
* Яким царем був Лис ? (Несправедливий).
* Як звірі розправилися з Лисом? Чому вони так зробили зі своїм царем?
* Що відчули ви, дізнавшись, як звірі викрили хитрого Лиса?
* Чого вчить нас цей твір ? Проти яких людських вад спрямована ця казка?
Немає коментарів:
Дописати коментар